słow. Hrad Ľubovňa lub Ľubovniansky hrad

Stara Lubownia - zamek

Polska i Słowacja to sąsiadujące ze sobą Państwa, które łączy wiele elementów - kulturowych, przyrodniczych i historycznych. Jednym z nich jest Poprad, który przepływa przez miejscowość Lubowla na Słowacji. W tym mieście powiatowym we wschodniej Słowacji znajduje się kilka zabytków godnych uwagi, jednak największa z nich należy się Zamkowi Lubowelskiemu. Postaramy się przybliżyć Wam jego interesującą historię, dzięki czemu z jeszcze większym entuzjazmem będziecie chcieli odwiedzić naszych południowych sąsiadów.

Zamek w Starej Lubowli - historia

Historia Zamku w Starej Lubowli sięga przełomu XIII i XIV wieku. Został wybudowany na polecenie węgierskiego króla Andrzeja III. Natomiast pierwsze pisemne wzmianki o zamku pochodzą z 1311 roku. Już rok później wojska króla węgierskiego Karola Roberta zajęły zamek. Natomiast w latach 1323-1324 zamek w Lubowli należał do rodu Drugethów. Przełomowym momentem w historii zamku w Starej Lubowli był rok 1553, kiedy miał miejsce trawiący mury zamku pożar. Jednak w dwa lata po pożarze, w 1555 zakończono jego remont i budowę pałacu renesansowego. W 1591 roku starostą zamku został Sebastian Lubomirski, a kontynuowały jego pracę cztery pokolenia z jego rodu. Na lata 1620-47 przypadł kolejny remont. Zamek w Starej Lubowli został przebudowany - dokonano zmian w stylu barokowym.

Wydarzeniem, które zapisało się na kartach historii zamku, było ukrycie w nim polskich klejnotów koronacyjnych podczas potopu szwedzkiego w latach 1655-61. Ponadto, był to moment, który zbliżył dwa sąsiadujące krainy. Podkreśleniem przyjaźni polsko-słowackiej była wizyta króla Jana III Sobieskiego na zamku w 1683 roku. Wracając spod Wiednia ze zwycięskiej bitwy nad Turkami, postanowił skorzystać z gościnności zamku w Starej Lubowli. W 1772 roku, królowa Węgier Maria Teresa zniosła zastaw spiski, który obowiązywał od 1412. Między 1825 a 1945 właścicielami zamku byli chronologicznie rodzina Raisz i Zamoyskich. W 1966 roku, za sprawą Andreja Čepiššáka powstało na zamku muzeum.

Zamek w Starej Lubowli - atrakcje

Skansen obok zamku w Starej Lubowni

Dzięki temu, że zamek odrestaurowano w 90% jest on obecnie otwarty dla zwiedzających cały rok. Na gości czeka zarówno wnętrze zamku, jak i jego otoczenie. Natomiast do dyspozycji odwiedzających są przewodnicy, którzy dzięki swojej ugruntowanej wiedzy i strojom z dawnych epok, wprowadzą Was w zamkowy klimat. Co więcej, w sezonie letnim zwiedzanie zamku można wzbogacić o pokazy sokolników.

Zwiedzanie z przewodnikiem nie oznacza, że musicie znać język słowacki - po wcześniejszej informacji będziecie mieli do dyspozycji przewodnika, mówiącego w Waszym języku ojczystym. Natomiast, jeśli zdecydujecie się na zwiedzanie zamku na własną rękę, skorzystajcie ze specjalnie przygotowanych materiałów, dostępnych w dziewięciu językach.

Na zamku znajduje się kilka miejsc, które są obowiązkowymi punktami zwiedzania. Są to m.in. Baszta renesansowa (tzw. rondel), kaplica i pałac barokowy, pałac renesansowy i gotycki. Ponadto, warto zwrócić uwagę na różnorodne wieże, bastiony i wystawy historyczne.W kaplicy zamkowej można podziwiać wystawę kopii polskich klejnotów koronacyjnych.